Bolovati od HIV-a nije lako, ali važno je znati da je uz modernu medicinu HIV infekcija koja se može lečiti i kontrolisati. Ono što je najvažnije je da možete živeti sasvim normalan život sa HIV-om.
Ostati zdrav sa HIV-om počinje sa smanjenjem virusnog opterećenja i održavanjem broja zdravih ćelija CD4 koje služe borbi imunog sistema sa sidom. Takođe kako biste ostali zdravi morate vežbati, jesti zdravo kao i voditi brigu o seksualnom, mentalnom i emocionalnom zdravlju.
Sve dok broj CD4 ćelija ostane na željenom nivou, rizici od komplikacija zdravlja su veoma niski. Ukoliko redovno uzimate propisanu terapiju na vreme, rizik od bolesti koje se povezuju sa HIV-om su takođe veoma umanjeni.
Ovde možete pročitati i tekst kako se prenose, ispoljavaju i leče najopasnije polne bolesti u Srbiji.
Hepatitis i jetra
Zdrava jetra je jako bitna za svaku osobu, ali posebno za osobe koji žive sa HIV-om. Hepatitis predstavlja zapaljenje jetre što može biti uzrokovano prekomernom konzumacijom alkohola, masnom jetrom, raznim virusima, nekim genetskim oboljenjima ili uzrokovan nekim drugim faktorima.
Jetra ima veliku ulogu u apsorbovanju lekova koji se koriste za lečenje HIV-a i drugih bolesti. Hepatitis B i C su česti kod osoba koje žive sa HIV-om iz razloga što se prenose na iste načine kao i HIV.
Niko ne može znati šta ga čeka u budućnosti ali ono sto je činjenica je da osobe sa HIV-om mnogo češće oboljevaju od virusnih infekcija u odnosu na osobe koje su HIV negativne.
U borbi protiv HIV-a
Postoji mnogo istraživanja o HIV-u. Zapravo, HIV je jedno od najvećih pitanja savremene medicine kome se pridaje velika pažnja. Za sada ne postoji lek ili vakcina ali postoji veliki napredak u lečenju osoba sa HIV-om. Pored toga, istraživanja o HIV-u su doprinela mnogim drugim oblastima medicine.
Međutim, lečenje HIV-a u poodmakloj fazi nije ni malo lako. Istraživanjima je dokazano da je kod osoba kojima je dijagnostikivan HIV u dvadesetim godinama prosečni životni vek 55 – 60 godina. Zapravo ne može se sa nikakvom tvrdnjom reći koliko je životni vek kod osoba sa HIV-om iz razloga što postoje mnogi faktori koji utiču i koji zauzimaju veliku ulogu. Koliko dugo će neko živeti zavisi pre svega od stvari na koje ljudi mogu uticati sami. To su pre svega sam način života i koliko vode brigu o sebi. Uzimanje lekova na vreme, vežbanje, pušenje i konzumacija alkohola su samo neki od njih.
Zbog čega je vežbanje bitno za osobe sa HIV-om
Svi znamo da moramo da vežbamo kako bismo ostali zdravi i u kondiciji ali za osobe sa HIV-om je još važnije. Osobe sa HIV-om su sklone osteoporozi zbog čega vežbanje pomaže da zadrže telesnu masu i ojačaju kosti.
Život sa HIV-om ne mora značiti da treba da dignete ruke od svog života. Vodite računa o sebi. Budite zdravi i sigurni.